7 lutego 2025 roku uczniowie klasy 3b Liceum Ogólnokształcącego w Zespole Szkół im. Ojca Świętego Jana Pawła II w Niepołomicach wyruszyli w niezwykłą podróż w czasie. W ramach przygotowań do obchodów jubileuszu 80-lecia szkoły odwiedzili Bibliotekę Publiczną w Niepołomicach im. Tadeusza Biernata, by wśród archiwalnych numerów gazet odkryć bogatą historię swojej placówki.
Do biblioteki młodzież przybyła jeszcze przed jej oficjalnym otwarciem. Dzięki uprzejmości pracowników biblioteki czekał na nich przygotowany specjalnie na tę okazję pokój oraz archiwalne wydania niepołomickiej prasy. Pod czujnym okiem nauczycielek – pani Pauliny Szewczyk, organizatorki wyjścia oraz pani Sylwii Galas – uczniowie z zapałem zagłębili się w pożółkłe strony gazet, przeszukując je w poszukiwaniu artykułów poświęconych szkole.
Setki stron, dziesiątki artykułów i niezliczone ciekawostki – to wszystko pozwoliło uczniom lepiej zrozumieć, jak wyglądały początki ich szkoły, jak zmieniało się grono pedagogiczne oraz jak ważną rolę odgrywała placówka w życiu lokalnej społeczności. Szczególną radość sprawiło im odnalezienie pierwszych fotografii budynku szkoły oraz relacji z minionych jubileuszy. Możliwość zetknięcia się z dawnymi dokumentami i świadectwami przeszłości była dla nich prawdziwie inspirującym doświadczeniem.
Wyjazd do biblioteki to jeden z wielu elementów przygotowań do wielkiego święta szkoły. Młodzież z wielkim zaangażowaniem pracuje nad jubileuszem, starając się zgłębić historię placówki i przybliżyć ją zarówno uczniom, jak i absolwentom. Każda odnaleziona informacja, każdy artykuł czy fotografia to cegiełka w budowaniu pełnego obrazu minionych 80 lat.
Dzięki tej wyjątkowej lekcji historii młodzież nie tylko zdobyła cenne informacje, ale także doceniła znaczenie lokalnego dziedzictwa i roli szkoły w kształtowaniu kolejnych pokoleń. Bez wątpienia jubileusz będzie okazją do wspólnego świętowania, ale także refleksji nad tym, jak wielką wartość ma pamięć o przeszłości.
To było niesamowite zanurzyć się w historii, dotknąć przeszłości i zobaczyć, jak bardzo nasza szkoła się rozwinęła. Przeglądając te archiwa, poczuliśmy się częścią czegoś większego.
Sylwia Galas