•  

    "Wybierz pracę, którą kochasz, a nie będziesz musiał pracować

    nawet przez jeden dzień w swoim życiu." - Konfucjusz

      • Doradztwo zawodowe

        Działalność nastawiona na wspieranie rozowju człowieka i (współ)tworzenie jego relacji ze światem pracy, jest odpowiedzią na potrzeby społeczne i gospodarcze, jednostkowe i grupowe. Szczególne zapotrzebowanie młodzieży na profesjonalne wsparcie dotyczy okresów decyzyjnych związanych ze zmianami środowiska, tzw tranzycjami.

        Główny cel realizacji doradztwa zawodowego

        Celem doradztwa zawodowego w liceum ogólnokształcącym i technikum jest przygotowanie uczniów do świadomego i samodzielnego planowania kariery oraz podejmowania decyzji edukacyjno-zawodowych uwzględniających znajomość własnych zasobów, a także informacje na temat rynku pracy i systemu edukacji. 

         

  • Godziny dyżurów szkolnego doradcy zawodowego w roku szkolnym 2024/2025

  • dni tygodniaEwa Rogóż Sylwia Galas
    Poniedziałek8:00-11:308:55-9:40; 9:50-10:35
    Wtorek8:00-9:308:00-8:45; 8:55-9:40; 11:45-12:30
    Środa10:50-11:35
    Czwartek10:50-11:35; 12:40-13:25
      • Jakie wsparcie możesz otrzymać?

        - pomoc w planowaniu kształcenia i kariery zawodowej,

        - określenie Twoich predyspozycji i zainteresowań zawodowych, np. poprzez testy,

        - grupowe zajęcia aktywizujące, które przygotują Cię do świadomego planowania kariery i podjęcia zawodu,

        - informacje o szkołach, które możesz wybrać, o trendach rozwojowych w świecie zawodów i zatrudnienia,

        - informacje o targach, podczas których możesz poznać ofertę edukacyjną szkół i uczelni.

  • Słownik pojęć

    Doradztwo zawodowe – uporządkowane i zaplanowane działania mające na celu wspieranie uczniów szkół ponadpodstawowych w procesie świadomego i samodzielnego podejmowania decyzji edukacyjnych, a także zawodowych.
     
    Działania związane z doradztwem zawodowym – ogół zaplanowanych i systematycznych działań podejmowanych przez przedszkole, szkołę lub placówkę, których celem jest przygotowanie i wspieranie uczniów w podejmowaniu decyzji edukacyjnych i zawodowych. Działania te obejmują m.in. zajęcia z zakresu doradztwa zawodowego, zajęcia związane z wyborem kierunku kształcenia i zawodu, działania skierowane do rodziców i nauczy-cieli, współpracę z otoczeniem społeczno-gospodarczym.


    Zajęcia z zakresu doradztwa zawodowego – zajęcia grupowe organizowane dla uczniów liceum ogólnokształcącego i technikum (Ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe, art. 109.1. pkt 7), którychwymiar określa Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 18 marca 2017 r. w sprawie ramowych planów nauczania dla publicznych szkół (Dz.U. z 2017 r., poz. 703).


    Zajęcia związane z wyborem kierunku kształcenia i zawodu – zajęcia indywidualne i grupowe prowadzone w ramach pomocy psychologiczno-pedagogicznej (Ustawa Prawo oświatowe  art. 109.1. pkt 5 oraz Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 9 sierpnia 2017 r. w sprawie pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach podstawowych i ponadpodstawowych oraz placówkach – Dz.U. z 2017 r., poz. 1591).


    Preorientacja zawodowa – ogół działań o charakterze wychowawczym, podejmowanych przez nauczycieli i rodziców, ukierunkowanych na zbliżanie dzieci w wieku przedszkolnym do środowiska pracy.


    Orientacja zawodowa – ogół działań o charakterze dydaktyczno-wychowawczym ukierunkowanych na proaktywnych postaw wobec pracy i edukacji poprzez poznawanie i rozwijanie własnych zasobów oraz nabywanie wiedzy na temat zawodów i rynku pracy.

    Uczeń – dziecko (na etapie wychowania przedszkolnego), uczeń (na etapie szkoły podstawowej i szkoły ponadpodstawowej z wyłączeniem szkoły policealnej), słuchacz (w szkole policealnej).


    Wewnątrzszkolny system doradztwa zawodowego (WSDZ) – celowe, uporządkowane i wzajemnie powiązane działania związane z doradztwem zawodowym podejmowane przez daną szkołę lub placówkę.

  • Strony internetowe polecane przez Naszych Doradców Zawodowych

    "W życiu nigdy nie jest za późno na trzy rzeczy: miłość, naukę i spełnianie marzeń." -  Jan Paweł II