• Oddział przygotowania wojskowego

    OPW
  • Oddział ten zostanie utworzony w naszym Liceum w roku 2025/2026.

    Pierwsze klasy mundurowe pojawiły się w polskich szkołach średnich już pod koniec lat 90. Publiczne placówki organizowały je w ramach działalności innowacyjnej i eksperymentalnej.

    W 2017 roku Ministerstwo Obrony Narodowej, w porozumieniu z Ministerstwem Edukacji Narodowej wprowadziło program Certyfikowane Wojskowe Klasy Mundurowe. Po kilku latach doświadczeń wprowadzono w roku szkolnym 2020/2021 Oddziały Przygotowania Wojskowego. Edukacja specjalistyczna obejmuje szkolenie w klasach  I -IV LO. 

    Uczniów czeka minimum 230 godzin lekcyjnych edukacji wojskowej (w tym 177 godz. zajęć praktycznych). 

    Program nauki obejmie cztery bloki tematyczne:

    • podstawy wychowania wojskowego – musztra, regulaminy wojskowe, wiedza o Siłach Zbrojnych RP;
    • szkolenie z wybranych przepisów prawa, w tym zagadnienia z ochrony informacji niejawnych;
    • szkolenie logistyczne – m.in. budowa i eksploatacja sprzętu, ochrona środowiska, profilaktyka pożarowa);
    • szkolenie bojowe, w tym m.in. taktyka, szkolenie strzeleckie, rozpoznanie, obrona przed bronią masowego rażenia, łączność, terenoznawstwo, szkolenie medyczne, inżynieryjno-saperskie oraz sprawnościowe.

    Zajęcia praktyczne odbywają się zarówno w szkole, jak i w patronackiej jednostce wojskowej. Szkolenie kończy 50-godzinny obóz szkoleniowy, przeprowadzany na początku ostatniego roku nauki. Uczniowie OPW dzięki dotacjom z MON  otrzymają bezpłatnie umundurowanie. 

    Absolwenci OPW mogą liczyć na liczne bonusy:

    • odbycie skróconej służby przygotowawczej dla ochotników, kończącej się złożeniem przysięgi wojskowej i przeniesieniem do rezerwy;
    • preferencje w trakcie naboru do Wojsk Obrony Terytorialnej oraz innych rodzajów służby wojskowej;
    • przyjęcie na studia wojskowe na preferencyjnych warunkach - dodatkowe punkty rankingowe w czasie rozmów kwalifikacyjnych, np. aplikacja do Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie oraz Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie;
    • stałe konsultacje przedstawicieli wojskowych centrów rekrutacji w zakresie przyjęcia do służby wojskowej;
    • gwarancja stabilnego  zatrudnienia  i dobrych zarobków.

    Dużym atutem szkoły jest posiadanie odpowiedniej bazy dydaktycznej oraz wyposażenia: 

    • nowoczesna strzelnica multimedialna,
    • hala sportowa,
    • siłownia,
    • możliwość  korzystania z bezpłatnych zajęć na basenie. 

    OPW jest odpowiedzią na rosnące zainteresowanie młodzieży karierą w służbach mundurowych. Nie bez znaczenia jest tez fakt, że  Niepołomice szczycą się tradycją obecności wojska  w życiu miasta. Już w okresie międzywojennym stacjonował  tu 2 Dywizjon Pociągów Pancernych, a po II wojnie 6. Batalion Powietrznodesantowy. 

    UWAGA: Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Obrony Narodowej z dnia 7 sierpnia 2020 r. w sprawie wsparcia dla organu prowadzącego ODDZIAŁ PRZYGOTOWANIA WOJSKOWEGO może być udzielone wsparcie w formie dotacji celowej (% udział kosztów):

    na wyposażenie specjalistyczne, które obejmuje: 

    *kamizelki taktyczne, *gumowe atrapy karabinka z pasem nośnym, *hełmy ochronne wojskowe lub repliki hełmu balistycznego, *busole lub kompasy, *okulary ochronne, *repliki ASG z magazynkami w systemie AK lub broń pneumatyczną z akcesoriami, *repliki pistoletu ASG, *kabury do repliki pistoletu ASG, *maski ochronne do repliki ASG lub broni pneumatycznej, *maski przeciwgazowe, *saperki z pokrowcem lub łopatki piechoty, * plecak medyczny z wyposażeniem do kwalifikowanej pierwszej pomocy, *nosze medyczne, *stazy taktyczne, *radiotelefony PMR (w zestawie), *gumowe atrapy noża, pistoletu, saperki, *ochraniacze na głowę, *makiety broni szkoleniowej – karabinka rozbieralnego w systemie AK, *repliki granatu ręcznego – treningowego lub szkolnego, *kurtki oddychające, przeciwwiatrowe i przeciwdeszczowe w kamuflażu ochronnym, *lornetki, * latarki czołowe,  * noże typu wojskowego lub multitool,

    na ubiór, który obejmuje: 

    *bluzę w kolorze jednolitym dla szkoły, *spodnie w kolorze jednolitym dla szkoły, koszulkę T-shirt w kolorze jednolitym dla szkoły, *beret w kolorze granatowym typu midnight blue o barwie numer 191970/2525112,  navy o barwie numer 000080/00128 lub dark blue o barwie numer 00008B/00139 według kodu kolorów RGB, *zestaw oznak regulaminowych do ubioru, *bluzę ocieplaną wykonaną z materiału typu polar w kolorze jednolitym dla szkoły, *plecak taktyczny o pojemności co najmniej 25 litrów w kolorze czarnym lub kamuflażu pantera, *rękawice zimowe  w kolorze czarnym, *czapkę zimową w kolorze czarnym.