Była to okazja do obejrzenia unikatowych obiektów i archiwaliów związanych z kulturą Sanów z kolekcji prof. Romana Stopy(1895 – 1995), pochodzącego z Woli Batorskiej wybitnego językoznawcę, afrykanistę, folklorystę, specjalistę w zakresie języków mlaskowych. Profesor prowadził badania językowe i folklorystyczne wśród Buszmenów i Hotentotów w Afryce Południowo-Zachodniej, był wykładowca języków afrykańskich: suahili, hausa, ewe, hotentockich, buszmeńskich, był również wykładowcą muzykologii porównawczej Afryki.
Na wystawie prezentowano także pigmejskie przedmioty codziennego użytku wraz z autentycznym pigmejskim domkiem z prywatnych zbiorów pani Izabeli Cywy, która od wielu lat pracuje w Republice Środkowoafrykańskiej wśród Pigmejów Aka.
Wystawa przedstawia życie codzienne i kulturę materialną grupy etnicznej Pigmejów Aka z Republiki Środkowoafrykańskiej oraz Sanów (Buszmenów) z Namibii, Botswany i Republiki Południowej Afryki. Pigmeje i Buszmeni są zaliczani do tej samej archaicznej grupy ludów niskorosłych. Uchodzą za jedne z najstarszych ludów świata, prowadzą koczowniczy tryb życia, zajmują się łowiectwem i zbieractwem. Nie posługują się wspólnym językiem, zamieszkują oddzielne tereny. Pigmeje tropikalny las równikowy, a Buszmeni obszar sawanny afrykańskiej w południowej części Afryki.
Po wystawie oprowadził nas pan prof. dr hab. Robert Kłosowicz, dyrektor Jagiellońskiego Centrum Badań Afrykańskich. Bardzo dziękujemy pani Izabeli za zaproszenie, a panu profesorowi za ciekawą lekcję historii i geografii.